İyi Bir İç Mimar Nasıl Olunur ?

İyi Bir İç Mimar Nasıl Olunur ?

11 Haziran 2018
İç mimarlar, yarı açık veya kapalı yapıların iç mekanlarını tasarlar. Onlar, üstlendikleri her projenin güvenliğini ve işlevselliğini sağlamaktan sorumlu yüksek eğitimli, lisanslı profesyonellerdir.
Bu makalemizde iç mimarlık mesleğine, iç mimar olmak için eğitim – lisans şartlarına ve iç mimarlık alanında kariyer yapmaya yönelik düşüncelerimizi sizlerle paylaşacağız.

 

BÖLÜM 1 – İç Mimar olmak için hazırlanın

iç mimar nasıl olunur


1) Mesleği anlayın. 
İç mimari çizim yapmak, temel eğitim için bir yetenekten daha fazlasını içerir. Öncelikle kendinizi bir iç mimar olarak tanımlamak için, önce bir Türkiye Cumhuriyeti’nin veya (kabul edilen diğer ülkeler) lisans programını başarıyla tamamlayıp lisans eğitimi almanız gerekir. Bu süreç, lisans eğitiminde bir derece kazanmayı veya belli bir ortalamanın üzerinde olup diploma notunu geçmeyi içerir. Bir lisans kazandıktan sonra, iç mimarlar yeni bir yapının her aşamasında yer alırlar. Yapıyı kullanacak olan bireylerin, ihtiyacına yönelik tasarım fikirlerini sunmaya, inşaat/tadilat/imalat sürecini denetlemeye ve nihai yapının kullanım amacına uygun yapılmasında önemli rol oynar. İç mimarlar aşağıdaki yetenek ve becerilere sahiptir:

 • Yaratıcı. iç mimarlar, çevrelerinin tamamlayan ve fonksiyonel amaçları karşılayan yapıların iç mekanlarını en iyi şekilde tasarlamak için orijinal fikirler ortaya çıkarırlar. Karşılaştığımız her görünen basit mekan, aslında güzellik ve işlevselliğin arasındaki ince çizgiyi bulan başarılı bir iç mimarın eseridir.
 • Bilim ve sanat. İç mimarlık hem bir sanat hem de bir bilimdir. İç mimarlar, zarafet ve güzelliği göz önünde bulundurarak iç mekanların tasarlanmasına ek olarak, bir mekana farklı anlamlar yüklemekle beraber ferah ve anlaşılır bir mekan oluşturulması sadece iç mimarlar tarafından yapılır. Kaliteli mekanlar için pratiklik esastır.
 • İletişim. İç mimarlar, bir iç mekanın vizyonunu, mekanı kullanacak kişilerle etkin bir şekilde paylaşabilmelidir. Fikirlerini sunum olarak hazırlayarak, müşteriler ile iletişim kurma konusunda mükemmeldirler.

iç mimarların çalışma alanları

2) Ne tür bir alanda görev yapmak istediğinize karar verin.  Bazı iç mimarlar, taşeron firmalarda projeye başlangıç aşamasından anahtar teslimine kadar çalışıyor. Diğer iç mimarlar ise, yeteneklerini ve mesleki becerileri farklı alanlarda kullanıyor.

 • İç mimarlık ve çevre tasarımı mezunları, iç mimarlık biliminin yanı sıra bitki bilimlerinde de bir bilgiye sahiptir ve dış mekanların çevre ile olan bağlantısında bir rol oynarlar.
 • Bazı iç mimarlar sadece tasarım üzerine odaklanırlar, tasarladığı mekanların müşterinin beklentilerini karşıladığından emin olurlar.
 • İnşaat firmaları genellikle iç mimarların, yapıların ince işlerini denetleyen proje yönetim ekibinde olarak çalıştırırlar.
 • Bazı iç mimarlar, sosyal tesisler, hastaneler veya okullar gibi belirli yapılara odaklanabilir. Eski binaların restorasyonu üzerinde de çalışabilirler.

en iyi iç mimarlarla tanışın

3) İç mimarla konuşun. İç mimar olmak isteyip istemediğinize karar verirken, iç mimarlık alanında bir kariyere sahip olan diplomalı, alanında uzman iç mimarlarla konuşun.

 

 • Bölgenizdeki iç mimarlık firmaları ile iletişim kurun ve bilgilendirilmek için bir randevu talep edin. İç mimari program önerileri ve diğer mesleki tavsiyeler talep edin.
 • Mesleğin neye benzediğini daha iyi anlamak için bir iç mimarlık şirketinde yarı zamanlı iş veya staj bulun.

 

BÖLÜM 2 – Yerine Eğitim ve Eğitim Gereksinimlerini

en iyi iç mimarlık üniversiteleri hangileri


1) İç Mimaride Eğitim. 
Başarılı iç mimarlık eğitimleri veren üniversiteleri araştırın. Seçtiğiniz üniversite eğer yurtdışında ise lisans diplomasının Türkiye’de geçerli olduğundan emin olun.

 • Bazı üniversiteler, lisans programları sonrasında yüksek lisans yapmanız için bulunduğunuz fakültede olanaklar sağlar.
 • Yurtdışı eğitimi alırken Türkiye üniversitelerine geçiş yapmak istiyorsanız aldığınız lisans derslerinin geçiş yapacağınız üniversitede geçerli olduğundan emin olun.

iç mimarlık yüksek lisans

2) Üniversitede görev almak için yüksek lisans programı alın.

 • Akademisyen olmak isterseniz lisans programınızı bitirdikten sonra yüksek lisans eğitimi ihtiyacınız olacak. Eğitim aldığınız üniversitede yüksek lisans almanız akademisyenlik hayatınızda size avantaj sağlayabilir.

 

BÖLÜM 3 – Bir İç Mimar Olarak Mesleğinize Sahip Çıkın.

iç mimarlık lisans eğitimi

1) İlk önce diplomanızı alın. İç mimarlık mesleğinin haklarını savunan kuruluşlara destek olun. Diplomanızı alır almaz ilk yapmanız gereken şey İç Mimarlar Odası‘na kayıt yaptırmak olmalıdır.

deneyimli iç mimarlar

2) Deneyim kazanın. Lisans eğitiminizi ve İç Mimarlar Odası’na kayıt sürecinizi tamamladıktan sonra ofis açma hayalinizden önce mutlaka belirli bir süre piyasada en iyi iç mimarlar kimliğini taşıyan iç mimarlık ofislerinde çalışmayı deneyin. Bu çalışma süresinde piyasa hakkında bilgi sahibi olabilir ve kendi yolunuzu çizmenizde yardımcı olur.

iç mimarlık çizimleri

3) Pratik yapmaya başla. Eğitim düzeyinize ve kişisel ilgi alanlarınıza bağlı olarak, kişisel gelişiminize katkıda bulunun. Fırsat buldukça iç mekan eskizleri yaparak hayal gücünüzün gelişmesinde katkı sağlayın.

Kaynak : https://www.cessicmimarlik.com.tr/iyi-bir-ic-mimar-nasil-olunur

!-- Getbutton.io widget --> Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.